Mutluluk Arttıran yiyecekler. Dyt. Elif MANAY

 

MUTLULUK ARTTIRAN YİYECEKLER

Kış günlerinin gelmesiyle herkesin ruh halinde bir düşme yaşanıyor. Peki, ruh halimizi iyileştirecek yiyecekler var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonu depresyona karşı mücadele ederek ruh halinizi iyileştirir. Seratonin hormonunun öncül maddesi, triptofan adını verdiğimiz protein yapımında kullanılan bir amino asittir.Triptofandan zengin yiyecekleri günlük diyetimizde arttırdığımız zaman ruh halimiz iyi olmakta, triptofandan zengin yiyecekleri gereken miktardan az tükettiğimiz durumlarda ise depresyona meyil artmaktadır. 

Mutluluk hormonunu arttıran yiyecekler nelerdir?

Et: B grubu vitaminlerden de zengin olan et, triptofandan da zengin bir besindir. Gerekli miktarda tüketildiğinde Seratoninhormonunun artmasını sağlayacaktır. Ayrıca B12 vitaminin iyi bir kaynağıdır ve sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir.

Balık: İçerdiği omega3 sayesinde hem beyin gelişimini sağlamakta hem de sinir sistemi üzerine etki etmektedir. Seratonin salgılanmasını arttırabilmektedir. Özellikle somon balığı seratoninin iyi bir kaynağıdır. Haftada 2 kere balık tüketerek daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Peynir: Fermente bir besin olmasından dolayı bağırsak mikrobiyotasının iyileşmesini sağlayacak ve böylelikle bağırsak şikayetlerinden dolayı oluşan huzursuzluğu azaltacaktır.  İçerdiği triptofan amino asidi sayesinde de seratonin hormonunun salgılanmasını arttıracaktır.

Yumurta: İyi bir protein kaynağı olan yumurta seratoninin salgılanmasını arttıracak ve depresyonla savaşmada yardımcı olacaktır.

Mercimek: Bitkisel protein kaynağı olan mercimek diyetlerde vazgeçilmez bir yiyecektir. Diyetinize ekleyerek hem doygunluk sağlar hem de ruh halinizi yükseltir.

Soya fasülyesi: Daha çok uzak doğuda kullanılsa da ülkemizde de kullanımı artmaktadır. Kalsiyum ve proteinin iyi kaynağıdır. Yumurtanın 2,5 katı, etin ise 2 katı kadar triptofan içermektedir. Diyetinize ekleyerek kemik sağlığınızı arttırıp mutlu bir gün yaşayabilirsiniz.

Ceviz: Beyin sağlığı için gerekli omega3 içeren ceviz, depresyonla mücadele etmenizde yardımcı olacak diğer besinlerden biridir. 

Kakao: İçerisinde bulanan fenilalanin amino asidi sayesinde seratonin hormonunu arttırdığı yönünde çalışmalar vardır. Sütlerinize kakao ekleyerek tüketmek daha huzurlu bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

Ruh halimizi etkileyen diğer faktörler nelerdir?

D Vitamini: Sinir sistemi üzerinde oldukça etkili olan D vitaminin eksikliğinde sinirlilik, anksiyete, mod durum bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Gün içinde yarım saat güneşe çıkarak günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eğer D vitamini ihtiyacını güneşten karşılayamıyorsanız mutlaka takviye almalısınız. 

B12 Vitamini: Eksikliğinde sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkmakla beraber Alzheimer hastalığı riski de artmaktadır. En iyi kaynakları hayvansal besinlerdir. Eğer ihtiyacınızı besinlerle karşılayamıyorsanız mutlaka takviye almalısınız. 

Spor: Spor yapmanın ruh halini iyileştirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Siz de günde 20 dakikanızı spora ayırarak hem sağlıklı hem de mutlu bir gün geçirebilirsiniz.

Güne kocaman bir gülümsemeyle başlayarak daha güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Diyetisyen Elif MANAY

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir