YAŞLILIKTA İDRAR KAÇIRMA

Op. Dr. Zafer Akar
Üroloji Uzmanı

Yaşlılarda idrar kaçırma sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına rağmen, hastaların ancak yarısından daha az bir kısmı hekime idrar kaçırmasından bahseder. Başlangıçta, idrar kaçırması yaşlanmanın getirdiği normal bir değişiklik olarak gören yaşlı hasta genelde ped kullanır ve sosyal yaşamına devam eder. Ancak zamanla idrar kaçırma nedeniyle evden gitgide daha az çıkar ve fiziksel aktiviteleri de azalır. Sonuçta gelişen düşkünlük nedeniyle yaşlılarda depresyon sıklığı artarak ilave rahatsızlıklara ve yaşam kalitesinde düşüşe yol açar.

İnsan yaşamının bütün dönemlerinde idrar kaçırma anormaldir ve kişinin normal olarak idrarını tutabilmesi gerekir. İnsan vücudu ilerleyen yaşlarında cinsiyetten bağımsız olarak birtakım değişikliklere maruz kalır. Yaşlanmayla birlikte bir yandan tüm vücut sistemlerini etkileyen kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçların etkisiyle, bir yandan da, sinir sistemini tutan disk hernisi, multipl skleroz, Parkinson hastalığı ve serebrovasküler atak gibi hastalıklar nedeniyle üriner sistemin normal işlevlerinde aksamalar meydana gelir. Kadınlarda menapoz ile birlikte gözlenen östrojen hormon seviyelerindeki azalma; östrojenin koruyucuetkisinin ortadan kalkmasına, vajinal atrofiye, idrar yolunuçevreleyen destek dokuda azalmaya yol açar.

Erkeklerde gözlenen değişiklikler sıklıkla prostat bezinin büyümesine bağlıdır. Düşük idrar kesesi kapasitesi, rezidüel idrar miktarında artış her iki cinste meydana gelir. Yaşa bağlı vücut direncindeki düşüş, idrar yolu enfeksiyon görülme sıklığını arttırarak idrar kaçırmayı tetikler. Yaşlanmayla gelen tüm bu değişiklikler idrar kaçırmaya yol açmaz, fakat idrar kaçırmaya yatkınlık oluştururlar. Bu yatkınlık, bir yaşlıda pekala var olabilecek ilave bir rahatsızlık ya da kullanılan bir ilaç ile birleştiğinde yaşlılarda idrar kaçırma sıklıkla karşılaştığımız bir tablo olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; idrar kaçırma düşkün, yaşlı insanlarda bile tamamen tedavi edilebilir bir durumdur. Yaşlılarda sadece idrar yolu haricindeki nedenlerin tedavi edilmesi, idrar yollarında  bozukluk olsa bile idrar tutmanın sağlanmasında yeterli olabilir.

 

Op. Dr. Zafer AKAR

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir